Dodon l-a invitat pe patriarhul Kirill într-o vizită pastorală în R. Moldova

În cadrul vizitei de lucru la Moscova, președintele Igor Dodon a avut joi o întrevedere cu patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, Kirill.

Șeful statului a comunicat într-o atmosferă foarte caldă cu conducătorul Bisericii noastre, din care face parte Mitropolia Moldovei. Igor Dodon l-a felicitat pe Sanctitatea Sa cu ocazia sărbătorii Sfântului Nicolae Făcător de Minuni și l-a invitat să efectueze o vizită pastorală în R. Moldova, la anul viitor.

Totodată, Dodon l-a asigurat pe patriarhul Kirill de faptul că poporul nostru va păstra și în continuare credința față de Biserica noastră, iar toate ramurile puterii din țara noastră vor acorda o atenție deosebită păstrării valorilor noastre tradiționale și consolidării statutului familiei în societatea noastră.

Dodon întreprinde, în perioada 19-20 decembrie, o vizită de lucru la Moscova.

MoldpresCategorii:Actualitate

Etichete:,

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.